Znowu wyszedł zakalec… Czyli o błędach amatorów cukiernictwa

Pieczenie ciast i przyrządzanie deserów to niemała frajda. To nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu, ale też pretekst do zjedzenia wielu słodkości. Spędzenie kilku godzin przy kuchennym blacie bywa miłą odskocznią od codziennych spraw, a oczekiwanie na dopieczenie się ciasta jest wypełnione dziecięcą niecierpliwością. Gorzej, gdy wyczekiwany biszkopt opada w mgnieniu oka, a ukochana drożdżówka z przepisu babci wcale nie chce wyrastać. Dlaczego tak sie dzieje i jak temu zasadzić? Oto najpopularniejsze błędy, które popełniamy podczas pieczenia.

1. Odmierzanie składników „na oko”

Jak wiadomo, intuicja bywa zjawiskiem bezcennym. Ale niekoniecznie podczas pieczenia. Dodawanie składników bez ich uprzedniego odmierzenia za pomocą wagi czy pojemniczka z miarką zazzwyczaj nie kończy się dobrze. Nieodpowiednio dobrane proporcje skutkują tym, że ciasto nie wyrośnie, opadnie lub będzie zbyt delikatne i rozkruszy się podczas wyjmowania z tortownicy. Jak temu zapobiec? Podczas pieczenia zawsze należy korzystać z wagi kuchennej i miarek. Zaopatrzenie się w te akcesoria cukiernicze elhandel.pl to gwarancja udanych wypieków.

2 Niedokładne ubijanie białek i mieszanie składników.

W salonie czekają niespodziewani goście, w lodówce i w szafce ze słodyczami hula wiatr. Zrobienie szybkiego ciasta to idealne wyjście. Jednak presja czasu nie działa na to korzystnie. Jeśli będziemy chcieli zrobić ciasto zbyt szybko i nie wymieszany dokładnie składników, zamiast pulchnego, rumianego wypieku powstanie brzydki zakalec. Podobną katastrofą skonczy się niedokładne ubicie biqlek na biszkopt czy bezę. Jeśli nie będę one ubite na sztywno, zamiast pożądanego wypieku powstanie „jajecznica”. Warto zatem pamiętać, że dobre ciasto potrzebuje czasu i cierpliwości.

3. Zbyt częste otwieranie piekarnika.

Czekanie na upeczenie się ciasta to prawdziwe wyzwanie dla cierpliwości. Chęć sprawdzenia, czy wszystko w porządku, często bierze górę. Otwieranie piekarnika jeden raz podczas pieczenia raczej nie zaszkodzi, ale gdy otwieramy to już któryś raz, ciasto może się zbytnio schłodzić. Spadek temperatury spowoduje ogarnięcie ciasta i powstanie zakalca. W takim wypadku nawet wykorzystując najlepsze cukiernicze produkty, nie sprawimy, że ciasto będzie udane. Niestety, aby wypiek się udał, musimy uzbroić się w cierpliwość i nie zagłądać do piekarnika.

Unikając tych kilku najpopularniejszych błędów podczas pieczenia, sprawimy, że nasze wypieki będą udane. Próbujący ich goście będą zachwyceni. Wówczas pieczenie pozostanie super zabawą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij