Odpowiednia karma dla kota

Przyjęło się mówić, że „dom bez kota to głupota”. Każdy miłośnik futrzaków się z tym zgodzi. Ale czy wszyscy wiedzą jak prawidłowo zadbać o swojego zwierzaka i jak prawidłowo go karmić? Otóż koty to zdecydowanie mięsożercy i ich dieta powinna składać się z białka zwierzęcego. Jaka powinna być dobra karma dla kota?

Prawidłowy skład karmy dla kota

Wybierając pokarm dla futrzaka należy zwrócić uwagę na jej skład oraz kaloryczność – sklep zoologiczny TwójPieszczoch ma w ofercie pełną listę skłądników. Obowiązkiem producenta jest zawarcie na etykiecie wszystkich składników karmy w kolejności od największej zawartości składnika. Dobrej jakości karma dla kota powinna zawierać w największej ilości mięso. Gatunki mięs, które są najlepiej przyswajalne i trawione przez koty to drób i jagnięcina, a także ryby. Warto zwrócić uwagę, aby na etykiecie nie widniał napis „mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego”, gdyż to oznacza, że prawdopodobnie wykorzystano resztki, typu skóra, kopyta czy wnętrzności. Na rynku można znaleźć karmy, w których w głównej mierze znajduje się białko roślinne. Niestety nie wynika to z troski o zwierzęta, a raczej z chęci wykorzystania taniego zamiennika i żerowania na niewiedzy właścicieli futrzaków. Tauryna, która zawarta jest w białku zwierzęcym wpływa na dobrą kondycję serca i wzroku. Nie da się jej zastąpić białkiem roślinnym.

Warto zwrócić uwagę, że dobrej jakości karmy nie ma co szukać w marketach, ponieważ karmy te najczęściej wypełnione są konserwantami, barwnikami i aromatami. Takie składniki mogą przyczynić się do poważnych chorób u mruczków. Zdecydowanie lepiej odwiedzić dobre sklepy zoologiczne lub zamówić karmę przez Internet.

Sucha karma czy mokra ?

To czy w misce znajdzie się sucha karma dla kota czy mokra najczęściej zależy od preferencji danego osobnika. Mokra karma jest dobrym rozwiązaniem dla młodych pupilków, których uzębienie nie jest jeszcze wystarczająco twarde, a także dla tych, które mało piją. Mokra karma zawiera więcej wody, przez co pomaga zachować odpowiednie poziom nawodnienia. Z kolei sucha karma dla kota jest z reguły mniej kaloryczna, dzięki czemu lepiej nadaje się dla zwierząt mających problemy z wagą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij