Jak samodzielnie pozycjonowac sklep internetowy?

Pozycjonowanie sklepu internetowego może być dużym wydatkiem i nie każdy jest w stanie wygenerować taką kwotę z firmowego budżetu. Zwłaszcza, jeśli to dopiero początki i sklep rozwija się, osiągając pierwsze sukcesy. Istnieje kilka praktyk, które można stosować samodzielnie. Dzięki nim miejsce w rankingu wyszukiwarek wzrośnie, a grono klientów poszerzy się. Jak zoptymalizować stronę internetową pod SEO? Poznaj proste, ale skuteczne rozwiązania.

POZYCJONOWANIE SKLEPU INTERNETOWEGO – CO TRZEBA ZROBIĆ?

E-commerce rozwija się prężnie, a mimo to, każdy ma szansę dotrzeć ze swoją ofertą do potencjalnych odbiorców. Zasięg jaki daje Internet i łatwość w wyszukiwaniu jest ogromny. Pozycjonowanie wymaga jednak czasu – zarówno tego poświęconego na pracę przy stronie, jak i tego, który potrzebuje Google, by uznać witrynę za zaufaną. Im dłużej sklep internetowy znajduje się w sieci, tym bardziej jest wiarygodny dla systemu. Co jeszcze trzeba zrobić, żeby wpłynąć na wysokie miejsce w rankingu?

  • Założyć zakładkę bloga, w której będziemy umieszczali wpisy np. poradnikowe. Treści muszą być unikalne, składające się co najmniej z 4 000 znaków ze spacjami i koniecznie opatrzone słowami-kluczowymi. Im mniej ogólne słowa kluczowe (inaczej: tagi), tym lepiej. Jeżeli np. prowadzimy sklep internetowy z odzieżą, warto stworzyć atrakcyjne wpisy stylizacyjne – dodawane systematycznie i oczywiście ubarwione grafiką. Każde zdjęcie wrzucane na stronę również warto otagować.
  • Zadbać o czas zatrzymywania użytkownika na stronie – np. poprzez ciekawe odniesienia do poszczególnych kategorii, ładne zdjęcia, pliki video i inne pomysły.
  • Połączyć sklep internetowy z kanałami w mediach społecznościowych – Facebookiem, Instagramem, Snapchatem, Twitterem czy Youtube. Aktywne prowadzenie strony na innym portalu, poszerza zasięg, przekierowuje i jednocześnie wpływa na wzrost miejsca w rankingu.
  • Linkować zewnętrznie i wewnętrznie – pojawiając się w treści innych stron – np. w komentarzach blogów marketingowych czy filmu na Youtube, podbijamy pozycję.
  • Zainstalować darmowe lub płatne programy statystyczne, które pozwalają śledzić dane dotyczące zachowań na stronie sklepu. Trzeba je jeszcze przeanalizować, by wyciągnąć właściwe wnioski i wprowadzić zmiany. Dobrym i darmowym programem jest np. Google Analytics.

GOOGLE ANALYTICS – DANE, KTÓRE POMOGĄ ZOPTYMALIZOWAĆ SKLEP INTERNETOWY

Jeśli mamy czas i chęć do samodzielnego śledzenia statystyk, Google Analytics jest najlepszym i podstawowym rozwiązaniem. Całkowicie darmowy program umożliwia analizy słabszych i mocniejszych miejsc w sklepie internetowym. Jak to możliwe? Google Analytics tworzy raporty, z których nie tylko dowiemy się kim jest potencjalny klient: ile ma lat, gdzie mieszka, z jakiego sprzętu korzysta (komputer, tablet, a może komórka?), ale też czy strona jest odpowiednio przygotowana, by wzbudzić zainteresowanie. Świadczy o tym tzw. „współczynnik odrzuceń” – im wyższy, tym gorzej dla sklepu. Pokazuje, że odbiorca nie skorzystał z odwiedzenia zakładek wewnętrznych i nie przejrzał zbyt wiele treści. Dzięki Google Analytics dowiemy się też o źródłach wejścia do sklepu. Często są to hasła wpisywane w wyszukiwarkę, co pomaga udoskonalić samodzielne tagowanie.

ANALIZA KONKURENCJI

Tak jak w każdej branży, ważna jest też analiza konkurencji. Chcąc pozycjonować sklep internetowy, przyjrzyjmy się aktywnościom ze strony podmiotów najbardziej rywalizujących. Do głębokiego poznania konkurencyjnych działań mogą przydać się dwa płatne programy – Senuto i Semstorm. Są to narzędzia, które początkowo proponują dwutygodniowy okres próbny – to świetna okazja, by sprawdzić czy rzeczywiście przynosi satysfakcjonujące informacje i efekty.

Stopniowe wdrażanie wymienionych działań podniesie pozycję sklepu internetowego i sprawi, że będzie ona zyskiwała coraz więcej klientów. Ważna jest konsekwentna aktywność, ponieważ każda z nich działa na korzyść witryny. Jeśli z pasją poprowadzimy sklep latami, jego miejsce w rankingu będzie coraz większe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij