Historia i teraźniejszość – czy ten przedmiot szkolny ma sens

Historia i teraźniejszość – czy ten przedmiot szkolny ma sens?

Każdy kto miał w ręce podręcznik do Historii i teraźniejszości pewnie jest przerażony bzdurami, jakie zostały w nim napisane. Można rzeczywiście uznać, że jest to poradnik prawdziwej propagandy, gdzie autor wyraża opinie, zamiast przedstawiać fakty. Określenie HiT-u mianem kitu wręcz idealnie pasuje. Ale czy sam przedmiot ma sens?

Historia i teraźniejszość – czy ten przedmiot ma sens?

Jest historia – na tym przedmiocie dzieci powinny rzeczywiście nauczyć się historii. Ale czy ją znają? Cóż, raczej nie. Przynajmniej w większości. Przerażające jest to, że uczniowie tak mało wiedzą na temat samego bohaterstwa żołnierzy AK czy też tego, iż walczyli na frontach całego świata ratując nie tylko nasz kraj, ale i inne. Nie wiedzą też kim są Żołnierze Wyklęci i przez to są w stanie ulec dezinformacji, która przedstawia ich w negatywny sposób. Pomyślcie tylko, że głupim narodem łatwiej jest sterować. Warto też zauważyć, że przez brak wiedzy dochodzi do kuriozum. Choćby w Izraelu traktuje się Polaków jako osoby odpowiedzialne za wojnę. Nie przedstawia się ich jako bohaterów ratujących Żydów, lecz osoby, które było odpowiedzialne za ich śmierć. A potem taką głupią i chorą narracje dzieci będą powtarzać. Obecnie w Izraelu nie mówi się o Polsce i Polakach dobrze, podczas gdy to Niemcy byli odpowiedzialni za te okropieństwa i mordowanie. Ale ich rolę jakoś się pomija. Dlatego też samo założenie przedmiotu Historia i teraźniejszość jest sensowne.

Lekcje historii, czyli lekcje o dalekiej przeszłości

Dzieci na lekcjach historii wiele uczą się o Egipcie, który jest darem Nilu czy Starożytności, a potem okazuje się, że nie mają pojęcia, kiedy wybuchła II wojna światowa, ani też jak dużą rolę odegrała Solidarność w walce z komunizmem. Niestety okazuje się, że lekcji historii jest zbyt mało, a program jest tak rozbudowany, że nie ma czasu na naukę historii XX wieku. Niewielu rodziców też zabiera dzieci na wycieczkę do Muzeum II wojny światowej czy też Powstania Warszawskiego, by mogły poznać historię bohaterstwa rodaków i poczuć dumę z bycia Polakiem. Egzamin ósmoklasisty z historii także w tym roku nie poszedł dobrze, choć poziom był niezbyt wysoki. Zatem jedno jest pewne – dzieci zbyt mało znają historię.

Założenia historii i teraźniejszość

Założeniem przedmiotu jakim jest historia i teraźniejszość było to, by dzieci poznały rzeczywiście historię XX wieku, ale nie tylko wojny, lecz także UE czy Solidarności. Założenie więc było jak najbardziej dobre. Jednak takie było założenie, bo okazało się, że rekomendowany podręcznik przez Ministerstwo Nauki jest fatalny. Można określić go mianem podręcznika propagandzisty. Autor wyraża swoje poglądy (głupie). Wypowiada się na tematy, na które nie ma pojęcia. Ale zadaje też pytania na temat In Vitro i miłości do dzieci, które określane są przez niego… Nie zacytujemy, bo słowa są tak obraźliwe, że zwyczajnie nie warto ich cytować. Zatem można dojść do wniosku, że założenie przedmiotu było dobre, ale wyszło jak zawsze. Pomyślcie tylko, że podczas egzaminu ósmoklasisty arkusze były pełne błędnych odpowiedzi z języka polskiego, historii czy matematyki. Jeżeli dzieci miałyby się uczyć jeszcze tego przedmiotu w formie jaka została podana w tym podręczniku, to można być przerażonym, co wyrośnie z tego pokolenia. Na szczęście uczniowie i ich rodzice, ale i nauczyciele już podjęli walkę i sprzeciwili się. Trzeba więc mieć nadzieje, że dzieci nauczą się prawdziwej historii polski i świata – muszą tylko chcieć.

Jak to rozwiązać?

Należy liczyć na to, że dzieci będą uczone tego przedmiotu przez nauczycieli, którzy mają wiedzę i nie boją się postawić propagandzie. Na tym przedmiocie dzieci mają uczyć się faktów, a nie propagandy czy poglądów innych. Uczniowie powinni sami umieć stawiać tezy, ale i argumentować swoje zdanie. Wpływ na ich podejście mają nie tylko rodzice, lecz także nauczyciele. Trzeba mieć więc nadzieje, że nauczyciele skupią się na nauce, a nie tylko na planowaniu protestów, bo teraz nie jest na nie dobry czas, gdy szkoła nie zmierza w dobrą stronę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij