Biuro rachunkowe – czy warto z niego korzystać

Wielu początkujących przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą często zastanawia się, w jaki sposób udźwignie ciężar rozrastającej się firmy w obliczu ciągle zmieniających się przepisów ustawy o rachunkowości oraz przepisów prawa. W końcu nie każdy przedsiębiorca musi być z wykształcenia ekonomistą lub księgowym a finanse należy prowadzić z należytą starannością, co zabiera czas oraz potencjalne koszta wynikające z popełnionych błędów. Doskonałym pomysłem dla takich osób jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych biur rachunkowych. Poniżej przedstawię kilka zalet, które niesie za sobą decyzja o delegowaniu tej płaszczyzny działalności do zewnętrznych firm.

1. Minimalizacja ryzyka błędu

Każdy błąd popełniony przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych jest prędzej czy później ujawniony oraz dogłębnie skontrolowany przez Urząd Skarbowy. Każda kontrola tej instytucji może spowodować dodatkowe koszta kar umownych, ale również niepotrzebne nerwy i czas spędzony na przygotowaniach do tej kontroli. Korzystanie z usług zewnętrznego biura rachunkowego uchroni firmę przed konsekwencjami niewiedzy. Każde biuro rachunkowe Mysłowice posiada ubezpieczenie cywilne, które obejmuje błędy w prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Każda strata wynikająca z takiego błędy jest pokryta przez ubezpieczenie. Profesjonalne biuro rachunkowe korzysta z najnowszych przepisów i stosuje się do nich, w związku z tym nie ma potrzeby, by samodzielnie aktualizować i uzupełniać swoją wiedzę.

2. Zmniejszenie kosztów działalności

Paradoksalnie zlecenie prowadzenia rachunkowości zewnętrznej firmy zmniejsza koszta prowadzenia firmy. W sytuacji zatrudnienia księgowego w swojej firmie, należy wziąć pod uwagę koszt wyszkolenia go, zakupienia odpowiedniego oprogramowania, które na rynku polskim jest dostępne w wysokich cenach oraz potencjalne koszta wynikające z popełnionych przez niego błędów. W ogólnym rozliczeniu okazuję się, iż miesięczna stawka płacona zewnętrznemu biuru jest parokrotnie niższa niż koszt prowadzenia rachunkowości bezpośrednio w firmie.

3. Oszczędność czasu

Ten punkt jest szczególnie istotny w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, gdzie jedna osoba jest odpowiedzialna za wszystko, co się dzieje w firmie. Przedsiębiorca bez wykształcenia finansowego oraz specjalistycznych kursów rachunkowości będzie zmuszony poświęcić bardzo wiele czasu, by móc swobodnie poruszać się w temacie ewidencji przychodów, rozliczeń. Dodatkowo, jak wspomniałem wcześniej, prawo nieustannie ewoluuje, zmienia się oraz dostosowuje do przepisów międzynarodowych. Zagubiony przedsiębiorca będzie zmuszony do ciągłego odnawiania swojej wiedzy bez 100% pewności, że korzysta z prawidłowych źródeł.

W dzisiejszych czasach, w dobie ogólnodostępnego outsourcingu, żaden przedsiębiorca nie będzie mieć problemu ze znalezieniem biura rachunkowego, które mieści się nawet w tej samej miejscowości i sprosta wyzwaniom stawianym przez konkretną branżę. Nie ma też problemu w tym, by skorzystać z usług biura specjalizującego się w finansach dotyczących konkretnej gałęzi gospodarki. Wymienione przeze mnie zalety to tylko kropla w morzu potencjalnych plusów korzystania z biur rachunkowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij