SOCRATES COMENIUS 1

PROJEKT "ANC - Active Noiseless Citizen"

(Aktywny Cichy Obywatel)

REALIZOWANY W RAMACH

PROGRAMU SOCRATES COMENIUS 1

W latach 2004 - 2007 pracowaliśmy nad projektem szkolnym ANC.  Rozpoczęliśmy od znalezienia partnerów, wspólnego tworzenia planu i podania, a następnie przez kolejne dwa lata realizowaliśmy działania projektowe w kooperacji międzynarodowej.

Ogólnym celem projektu było rozwinięcie i wzmocnienie europejskiego wymiaru edukacji szkolnej oraz zwiększenie motywacji do nauki języków obcych. W projekcie zajmowaliśmy się problemem hałasu i wyznaczyliśmy sobie następujące cele szczegółowe:

-   uświadomienie uczniom oraz społeczności lokalnej istnienia problemu hałasu w naszym środowisku;

-   poznanie i zrozumienie wpływu hałasu na jakość życia, zdrowie człowieka i środowisko naturalne;

-   spowodowanie zmian w zachowaniu, prowadzących do redukcji bądź zapobiegania problemom wywołanym hałasem.

Naszemu gimnazjum przypadła rola  szkoły koordynującej cały projekt. Partnerami w projekcie były szkoły z następujących krajów: Francja, Hiszpania i Turcja.

Współpraca polegała na realizowaniu tych samych działań indywidualnie i wspólnie, wymianie informacji i materiałów oraz odbywaniu spotkań projektowych w poszczególnych krajach.

Uczniowie zdobywali wiedzę nt. hałasu i jego implikacji, przeprowadzali wywiady i ankiety, pisali wypracowania, prowadzili obserwacje w formie pamiętników, wykonywali plakaty, projektowali wzory logo ANC oraz pocztówki elektroniczne, pisali scenariusze i kręcili filmy. Ponadto rozpowszechniali projekt poprzez stałe miejsce ekspozycji, stronę internetową szkoły, wystawy prac, ulotki i specjalne wydania gazetki szkolnej. Na wyjeździe  pracowali wspólnie z uczniami z krajów partnerskich, przygotowując wystawy.

Praca nad projektem, współpraca oraz spotkania projektowe dały możliwość praktycznego doskonalenia języka, uczenia się kooperacji oraz poznania innych krajów i ich kultury. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia i nawiązane kontakty zaowocują w przyszłości gotowością do współpracy i podejmowania podobnych działań.